İletişim Bilgileri

Meşhur Karamürsel Sepetçisi

  • Yetkili Kişi: M.Ali Koygun
  • Telefon numarası: +90 (0532) 223-88-23, 05554242795
  • MSN: m.alikoygun@hotmail.com karamurselsepetcisi@hotmail.com
  • Adres: Cumhuriyet Cad.Halil Koygun Sk.No:19/A, Karamürsel, Kocaeli, 41500, Türkiye

Sitedeki güncellemeler

BASINDA KARAMÜRSEL SEPETİ

BASINDA KARAMÜRSEL SEPETİ
KARAMÜRSEL SEPETİ DİZİLERE DEKOR OLDU

29.12.2011 22:09

Osmanlı Padişahlarının meşhur ettiği Karamürsel sepeti, şimdilerde Osmanlı İmparatorluğunu konu alan dönem dizilerinde dekor olarak kullanılarak ayakta kalmaya çalışıyor.

Türkiye'de sepetin üretimini yapan tek kişi olan Mehmet Koygun, "Bu güzel el sanatını Çin malı ürünlere kaptırmayacağım"dedi.

Kocaeli'nin Karamürsel ilçesinin asırlık simgesi Karamürsel sepeti dizilerin aranan eşyası oldu. Sultan Abdülaziz'in küçük bularak küçümsediği ancak içine çok şey aldığını görmesi üzerine şaşırdığı sepet 19.yüzyıldan beri Karamürsel'in sembolü oldu. Ancak gelişen teknoloji ve Çin malı ürünlerin dünyaya hakim olması Karamürsel sepetinin üretimini de etkiledi. Eskiden ilçede bir çok kişi sepet üretimi yaparken, bugün sadece tek bir esnafın ayakta kalabildiği belirtildi. 40 yıldır Karamürsel Sepeti yaparak

hayatını kazanan Türkiye'nin tek sepetçisi Mehmet Ali Koygun, şöyle konuştu: "Artık bu mesleği yapanlar kalmadı. Ben babadan beri bu mesleği yapıyorum. Kazandığım hiç bir şey yok ama bu el sanatının ölmesini istemiyorum. Çin malı ürünler her yeri istila etti. Birçok firma artık Çin malını tercih ettiği için rekabet edemez duruma gelmiştik."

Ömrü tükenmekte olan sepetin şansının dönem dizileri sayesinde döndüğünü söyleyen Mehmet Ali Koygun, şunları söyledi: "İki yıldır dönem dizileri için sepet üretiyoruz. Bunun yanında nostaljik şeyler de istiyorlar. Şu ana kadar Muhteşem Yüzyıl, Nuri, Türkan adlı dizilerde bizim yaptığımız sepetler kullanıldı. Bize internetten ulaşan herkese sepet yapıp gönderiyoruz."

Mehmet Ali Koygun'un atölyesinde sadece fındık ve kestane ağaçlarından üretilen Karamürsel Sepeti'nin birçok çeşidi bulunuyor.
Kaynak : http://www.haber3.com/karamursel-sepeti-dizilerde-dekor-olarak-kullaniliyor-1004541h.htm?interstitial=true#ixzz1hxLc0xmN